fbpx
bitirme tezi mi 2

Bitirme Tezi Mi? Literatür Taraması Da Ne? #2

-KAYNAK TARAMA-

Bilimsel araştırmalar, bitirme tezi konulu yazımızın ilkinde zihin haritası çıkarma, konu belirleme ve araştırma stratejileri üzerine konuşmuştuk. Serinin ikinci blog yazısında ise zihin haritamızdan hatırlayacağınız üzere literatür taraması başlığını ele alacağız. Konuya giriş yapamadan önce serinin ilk yazısını okumadıysanız, sürecin başının kopuk olmaması için okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Bitirme tezi veya bilimsel araştırmalara yapmanın ne denli meşakkatli bir yol olduğundan önceki yazımızda bahsetmiştik. Süreç ne kadar yorucu olsa da hazırlayacağınız araştırma stratejisiyle bu zorlu süreç oldukça kolaylaşacaktır. Bilimsel araştırma stratejimizin adımları yanda göreceğiniz üzere zihin haritamızda belirlenmişti. Kaynak tarama başlığımızı ele almadan önce bilimsel yayınlar ve türlerini öğrenelim. Çalışmanızda neye ihtiyacınız olduğunu belirlemek sizleri rahatlatacaktır Çünkü tarama yaparken ayrıntılı araştırma makalesinde kaybolup ümitsizliğe kapılma olasılığınız oldukça yüksek.

Araştırma Makaleleri;

Araştırmanın gözlemleri ve sonuçlarıyla aktarılan özgün bilimsel yazılardır. Metot kısmı olabildiğine ayrıntılıdır ve spesifik bir konu üzerinde yapılmış çalışmaları içerir. Genellikle bu çalışmaları anlayabilmek için o alanla ilgili olup bilgi birikiminizin olması gerekir.

 

Derleme ve Tarama Makaleleri;

Bilimsel yeterliliğe sahip olacak kadar makalenin taranıp, konuyu özetleyen, yorumlayan yazılardır. Konu hakkında detaylı bilgi birikimi olmayan okuyucuyu belirli bir bilgi düzeyine çıkarabilen yazılara tarama makaleleri denir. Derleme yazıları ise genelde karşılaştırılmalı birçok makalenin incelendiği, analiz edildiği makalelerdir.

 

Bu yazımda kaynaklar nasıl taranır, kaynak tarama stratejilerimiz nelerdir ve Mendeley’in kullanımı gibi birkaç başlık üzerinden ilerleyeceğiz. İlk olarak literatür taraması ve bu alandaki stratejilerimiz ile başlayalım.

KAYNAK TARAMA

Kaynak tarama adımında iseniz konunuz belirlenmiştir. Konunuza dair yapacağınız bilimsel araştırmayı en iyi tanımlayan en az 3 anahtar kelime düşünün. Anahtar kelimeleriniz de belirlendiğine göre kaynak tarama veri tabanlarını birlikte tanıyalım.

 

1) Kaynak Arama Motorları

Günümüzde Google Akademik, YÖK Akademik, DergiPark, ScienceDirect, Web of Science gibi birçok yerli ve yabancı kaynak tarama motorları bulunmaktadır. Bu yazımda olabildiğince yeni başlayanları baz alarak kullanması en kolay arama motoru olan Google Akademik üzerinden anlatım gerçekleştireceğim.

Arama Motorları

 • Google Akademik

https://scholar.google.com.tr/

 • Google Kitaplar

https://books.google.com.tr/

 • YÖK Akademik

http://akademik.yok.gov.tr/AkademikArama/

 • DergiPark

http://www.dergipark.org.tr/tr/search

 • ScienceDirect

https://www.sciencedirect.com/search/advanced

 • CiteSeer

http://citeseer.ist.psu.edu/index

Veri Tabanları

 • YökTez Merkezi

https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/

 • Dergi Park Akademik

http://dergipark.gov.tr/

 • Web of Science

https://mjl.clarivate.com/home

 • Scopus

https://www.scopus.com/home.uri

Akademik Sosyal Ağlar

 • Academia

https://www.academia.edu/

 • ResearchGate

https://www.researchgate.net/

Google Akademik, bilimsel araştırmalar, yayınlar için Google’ın sunduğu bir arama motorudur. Google bildiğimiz üzere arama motorları arasında kendini kanıtlamıştır. Bu alandaki üstün başarısını akademik alanda da kullanıma sunmuştur. Google Akademik kullanımı oldukça basittir, arama satırına yazacağınız makale ismi veya anahtar kelimeler ile hızlıca taramanıza başlayabilirsiniz. Google Akademik her ne kadar yaygın kullanılsa da YÖK Akademik, DergiPark gibi arama motorları da oldukça kullanışlıdır.

 

a) Anahtar kelimelerinizi arama motoruna yazarak, bilimsel araştırma konunuza dair tüm makalelere birkaç tıklama ile ulaşabilirsiniz. Aşağıda da göreceğiniz üzere arama sayfamız oldukça yalın ve kullanışlıdır. Gelişmiş arama seçeneğiyle de Google akademik taramanızda oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Google Akademik, ScienceDirect veya okulunuzun kütüphane veri tabanlarında gelişmiş arama ile karşılaşırsınız, Peki gelişmiş arama, ve/veya (and/or) kalıpları nedir? Bu kalıplar oldukça işlevsel ve aradığınıza hızlı bir şekilde ulaşmada çok önemli role sahiptirler.

 

VE (AND) kalıbı, arattığınız anahtar kelimelerin aynı makalede bulunması demektir.

 

VEYA (OR) kalıbı, taramada bu anahtar kelimelerden birinin veya birkaçının bulunmasıdır, aranan anahtar kelimelerin aynı makalede bulunması aranmaz.

 

DEĞİL (NOT) kalıbı ise, taramanızda bu anahtar kelimenin makalelerde bulunmasını istemediğiniz anlamına gelmektedir.

 

Örneğin;

Yapay Zeka / VE(AND) / Parkinson kelimeleriyle bir arama yaptığımızda bizlere bu iki anahtar kelimenin de bulunduğu makaleler listelenecektir.

 

Yapay Zeka / VEYA(OR) / Parkinson dediğimiz takdirde, Parkinson ile Yapay Zeka kelimelerine ait ne kadar makale varsa listelenecektir. Verilen anahtar kelimeden birini içermesi yeterlidir.

 

Yapay Zeka, Parkinson / DEĞİL(NOT) / dediğimizde ise aranan makalede yapay zeka anahtar kelimesini içermesini ama Parkinson kelimesini içermemesini istediğiniz anlaşılmaktadır. Listelenen makaleler Parkinson kelimesini içermez.

b) Anahtar kelimeyle yapılan tarama sonucu yüzlerce makale ile karşılaşabilirsiniz. Araştırmanıza yönelik belirli yıl aralığı veya son 5,10 sene gibi sınırlama getirmeniz hedefe ulaşmanızı hızlandıracaktır. İlk etapta yüzlerce makale ile boğuşmaktansa beğendiğiniz makaleri yıldızlayarak kitaplığınıza ekleyebilirsiniz, sonrasında bir eleme ile gerekli olan makaleleri elde edebilirsiniz.

 

c) Genel hatlarıyla kategorize ettiğiniz makaleleri şimdi depolama ve okuma zamanı, bu kısımda çoğu makale ücretsiz olarak açık olduğu için kolaylıkla indirip okumaya başlayabilirsiniz. Peki ücretliyse, bu hususta üniversitelerinizin kütüphane portallarını kullanmanızı ısrarla tavsiye ediyorum. Genellikle üniversitelerin anlaşmaları sayesinde birçok yayına ücretsiz olarak erişebiliyoruz. Bunlara ek olarak her ögrencinin bildiği SCI-HUB, Libgen gibi siteler yardımıyla da çeşitli yayınlara erişebilirisiniz.

 

 

2) MENDELEY

Mendeley, yayınlarınızı organize etmenizi, düzenlemenizi, okumanızı, not almanızı, konunuzla ilgili alanda çalışan araştırmacılarla işbirliği yapmanızı, en son araştımaları keşfetmenizi sağlayan referans yönetim aracı ve akademik sosyal ağdır. Bitirme teziniz veya projeniz için okunacak olan onlarca makalenizi bilgisayar ortamında organize eder, oluşturacağınız hesabınız ile okuduğunuz makalelere yönelik yeni makale önerilerinde bulunur, bilgisayarınız olmadan online olarak hesabınıza kolaylıkla erişimizi sağlar, telefon ve tabletleriniz ile erişim kolaylığı verir, referanslarınızı istediğiniz formatta otomatik olarak oluşturur ve en önemlisi online araştırmacılarla işbirliği yapmanızı sağlar.

 

İlk olarak işe hesap oluşturarak başlayabilirsiniz, ardından ücretsiz olarak Mendeley’i bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Uygulamayı bilgisayarınızda açtığınızda Kütüphane alanı, Filtreleme alanı ve Künye,Etiket & Not alanı olmak üzere üç ana alan ile karşılaşacaksınız.

Kütüphane alanında, araştırmanıza yönelik basit ve oldukça anlaşılır. Bu alanda literatür tarama, tüm dökümanlar, son eklenenler, son okunanlar, favoriler ve çop kutusu gibi bir çok kulanışlı seçeneklerle tanışacaksınız. Filtreleme alanında yazar bilgileri, anahtar kelimeler ve etiketler gibi çeşitli kategorilerle dökümanlarınızı filtreleyip listeleyebileceksiniz. Künye alanında ise makalenizin üzerine tıkladığınızda ona dair özet, yazarlar, yıl gibi tüm bilgiler otomatik olarak sizlere sunulacaktır.

Mendeley’e genel hatlarıyla hakim olduktan sonra kütüphanemizi oluşturmakla başlayabiliriz. Bilimsel araştırmanıza göre klasörler açabilir ve ilgilendiğiniz tüm makaleleri yükleyerek organize edebilirsiniz. Makalelerinizi okurken not alabilir ve etiketler kullanabilirsiniz. Okumanız esnasında makale içi arama yapabilirsiniz. Okumanız sona erdikten sonra okundu, favori vs gibi işaretlemeler ile nerede kaldığınızı kolaylıkla çözebilirsiniz. Makale alıntılama kısmını ilerleyen süreçte ayrıca ele alacağım fakat burada da biraz bahsedelim. Mendeley tools kısmında yer alan Web Importer sayesinde tarayıcınız üzerinde yer imi edinebilir ve böylelikle internet siteleri üzerinden okuduğunuz makaleleri kolaylıkla alıntı yapabilirsiniz. Word eklentisi sayesinde Word ile senkronize olan uygulama ile hızlı bir şekilde Word üzerinde çalışırken de kolaylıkla makalelere atıf yapabilirsiniz.

 

Referans yönetimine dair birçok ücretli ve ücretsiz uygulamalar bulunmaktadır, fakat kullanım kolaylığı, içeriğinin basit ve net olması olması bakımından Mendeley tam bir öğrenci dostudur. Stresli geçen tez veya makale yazımında, uygulayacağınız kaynak tarama stratejisi ve kullanılacak referans yönetimi uygulamalarıyla işlerinizin oldukça kolaylaşacağını sizlerde fark edeceksiniz. Başlamakta tereddüt etmeyin, başladığınız zaman hızla ardı gelecek olan bilimsel araştırma ve makale tarama sürecinde inanıyorum bu ipuçları işinize çok yarayacaktır.

 

Literatür tarama kısmını burada noktalıyoruz, sizlerden isteğim adımları güzelce okuyup uygulamaya geçmeniz. Umut ediyorum ki olabildiğince kolay bir şekilde literatür tarama adımlarını tamamlar ve Mendeley’de kendi kütüphanenizi oluşturabilirsiniz. Şimdi serinin ikinci blog yazısına burada son veriyorum. Makale yazımı ile ilgili bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

 

Aklınıza takılanları yorumlara yazmayı unutmayın. Yazımın devamı için lütfen takipte kalın 😊

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Abone ol
Bildir
guest
124 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

Dental education and training

[…]that would be the finish of this write-up. Right here you will locate some web-sites that we feel you will appreciate, just click the links over[…]

trackback
1 gün önce

fue contact

[…]that could be the end of this article. Right here you will uncover some web-sites that we consider you will appreciate, just click the links over[…]

trackback
2 gün önce

Admission Process

[…]Every the moment in a whilst we pick out blogs that we study. Listed below would be the most current websites that we pick out […]

trackback
2 gün önce

Finance courses

[…]please visit the websites we adhere to, which includes this one, because it represents our picks from the web[…]

gateio
3 gün önce

The point of view of your article has taught me a lot, and I already know how to improve the paper on gate.oi, thank you. https://www.gate.io/ru/signup/XwNAU

gateio
27 gün önce

Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.

b^onus de indicac~ao binance

Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good. https://accounts.binance.com/pt-PT/register-person?ref=P9L9FQKY

trackback

قبول الطلاب الدوليين في جامعة المستقبل

[…]check beneath, are some completely unrelated websites to ours, nevertheless, they’re most trustworthy sources that we use[…]

trackback

Application deadlines for future university

[…]although websites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we feel they are truly really worth a go through, so have a look[…]

trackback

دورات ماجستير إدارة الأعمال في مصر

[…]the time to study or visit the subject material or websites we’ve linked to below the[…]

trackback

MBA in Future university in egypt

[…]very couple of sites that happen to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly very well really worth checking out[…]

trackback

Dr. Khaled Abdel Ghaffar

[…]we came across a cool web-site that you could possibly love. Take a search if you want[…]

trackback
1 ay önce

International Level

[…]below you’ll uncover the link to some web sites that we assume it is best to visit[…]

trackback
1 ay önce

Cybersecurity

[…]usually posts some really exciting stuff like this. If you are new to this site[…]

trackback

Engineering Excellence

[…]usually posts some very fascinating stuff like this. If you’re new to this site[…]

trackback

تغيير التخصص

[…]Sites of interest we’ve a link to[…]

trackback

دكتور اسنان شاطر

[…]here are some hyperlinks to sites that we link to simply because we feel they are worth visiting[…]

trackback
1 ay önce

Political science

[…]we prefer to honor lots of other world wide web sites on the net, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[…]

trackback
fue
1 ay önce

fue

[…]Wonderful story, reckoned we could combine some unrelated data, nonetheless genuinely worth taking a look, whoa did one particular master about Mid East has got much more problerms also […]

trackback
1 ay önce

Governance

[…]Sites of interest we’ve a link to[…]

trackback

Professional Human Resources Management education

[…]please visit the web sites we adhere to, like this one particular, as it represents our picks from the web[…]

trackback
1 ay önce

Cultural diversity

[…]Sites of interest we’ve a link to[…]

trackback

Chairman’s Welcome Note

[…]Sites of interest we’ve a link to[…]

trackback
1 ay önce

Higher education

[…]one of our guests lately recommended the following website[…]

trackback

Course syllabus at future university in egypt

[…]Every as soon as in a although we select blogs that we study. Listed beneath are the most current web-sites that we pick out […]

trackback

National Chi Nan University

[…]we came across a cool web page that you may love. Take a search for those who want[…]

trackback

zero risk betting strategy

[…]Sites of interest we have a link to[…]

trackback
2 ay önce

IRA Empire

[…]we prefer to honor several other net web sites on the net, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

trackback
2 ay önce

dead people

[…]Cemetery, cremation and funeral resource […]

trackback
2 ay önce

birth records

[…]Cemetery, cremation and funeral resource […]

trackback
2 ay önce

obituary

[…]Find a Grave and milion of death and cemetery records […]

trackback
2 ay önce

2023 Books

[…]The facts mentioned in the write-up are a number of the very best offered […]

trackback

reputation defenders

[…]just beneath, are many completely not related web-sites to ours, however, they are surely really worth going over[…]

trackback

Australia Porn Stars

[…]we like to honor numerous other net websites around the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[…]

trackback
2 ay önce

Google reviews

[…]Here is a good Weblog You may Find Fascinating that we Encourage You[…]

trackback
3 ay önce

start a business

[…]Every when in a even though we choose blogs that we study. Listed below are the most current sites that we choose […]

trackback

how many cardano coins are there

[…]although websites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we feel they may be actually worth a go by means of, so have a look[…]

trackback

best-domain-portfolio

[…]The data talked about inside the write-up are several of the most beneficial available […]

trackback
3 ay önce

domain

[…]Every as soon as inside a when we pick blogs that we study. Listed below would be the most up-to-date web-sites that we decide on […]

1xbet прямо сейчас

Букмекерская контора 1xBet является одной из самых популярных на рынке. 1xbet прямо сейчас Огромный выбор спортивных и киберспортивных событий, множество открытых линий, самые высокие коэффициенты. Также, БК имеет широкий функционал и немногие дает возможность совершать ставки по специальным промокодам. Используя промокоды, вы можете получить реальный денежный выигрыш, не внося абсолютно никаких средств. Это реально! Узнать последний промокод вы можете сейчас же, однако использовать его необходимо в соответствии с условиями и инструкциями, которые приведены ниже.

trackback

최고의 온라인 카지노

[…]although websites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they are really really worth a go via, so possess a look[…]

trackback
3 ay önce

Click Here

[…]please pay a visit to the web-sites we comply with, such as this one, because it represents our picks in the web[…]

trackback
3 ay önce

Click Here

[…]just beneath, are quite a few totally not connected web sites to ours, however, they may be surely really worth going over[…]

trackback
3 ay önce

Click Here

[…]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated information, nonetheless genuinely worth taking a search, whoa did a single master about Mid East has got a lot more problerms at the same time […]

trackback
3 ay önce

Click Here

[…]below you’ll obtain the link to some web-sites that we consider it is best to visit[…]

trackback
3 ay önce

Click Here

[…]we came across a cool web page which you may appreciate. Take a look in case you want[…]

trackback
3 ay önce

Click Here

[…]one of our visitors lately recommended the following website[…]

trackback
3 ay önce

Click Here

[…]always a major fan of linking to bloggers that I appreciate but don’t get quite a bit of link adore from[…]

trackback
3 ay önce

Click Here

[…]very couple of sites that occur to become detailed beneath, from our point of view are undoubtedly well really worth checking out[…]

trackback
3 ay önce

Click Here

[…]we like to honor a lot of other internet web sites around the internet, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages worth checking out[…]

124
0
Would love your thoughts, please comment.x